stručný výtah:

The Era of Reperfusion
European Resuscitation Council
Resuscitation 46(2000) 203-237

Section 1: Acute Coronary Syndromes (Acute Myocardial Infarction)

Hlavní doporučení (Major Guidelines Recommendations):

Přednemocniční péče:

Odrážka začlenit přednemocniční 12 svod EKG diagnostiku.
Odrážka Přednemocniční fibrinolytická léčba je doporučena jestliže je přítomen lékař nebo čas transportu je větší než 60'(!!toto je třeba domluvit se spádovým katetrizačním pracovištěm, mezi tím bylo zjištěno, že nevadí ani transport 120'!! - že nejlepší je prostě perkutánní koronární intervence. Na "koktejlech", které dovolí rekanalizovat cévu ještě před PCI se pracuje). (doporučení Třídy IIa*).
Odrážka Pacienti s vysokým rizikem (mj. lze užít výpočet rizika zde) fatálního průběhu nebo těžkou dysfunkcí LK,  se známkami šoku, městnání na plicích, srdeční frekvencí větší než 100/min., syst.TK pod 100 mm Hg mají být směřování do zařízení schopného provést srdeční katetrizaci a rychlou revaskularizaci (PTCA nebo CABG **)). Pro pacienty pod 75 let věku je to doporučení Třídy I).

Reperfúzní léčba:  (indikace)

Odrážka mnoho klinických studií ustavilo časnou fibrinolýzu jako standard péče pro AIM s elevací ST segmentu (+LBBB nově vzniklý) (doporučení Třídy I pro pacienty pod 75 let věku a Třídy IIa pro pacienty nad 75 let věku).
Odrážka Perkutánní koronární intervence (PCI), včetně angioplastiky/stentu je Třída I pro pacienty pod 75 let věku s ACS***)  a známkami šoku. 
Odrážka Jestliže je kontraindikace fibrinolýzy a pacient by měl prospěch z reperfúze je třeba jej směřovat do zařízení s odpovídající kapacitou.
Odrážka Heparin je v současné době doporučen pacientům léčeným selektivními fibrinolytiky (tPA, rPA).
Odrážka dávka heparinu byla vzledem k riziku intracerebrálního krvácení změnšena : 60 IU/kg bolus (maximum 4000 IU) a pak udržovací infuze 12 IU/kg/h (max. 1000U/h).
Odrážka Glycoprotein IIb/IIIa inhibitory jsou doporučeny pro pacienty s IM bez elevace ST nebo NAP (nestabilní AP) s vysokým rizikem (doporučení třídy IIa).
Odrážka GP IIb/IIIa inhibitory mají další přídatný efekt k léčbě nefrakcionovaným heparinem a aspirinem (Třída IIa).
Odrážka Nízkomolekulární heparin je alternativa při léčení nonQ IM a NAP.
Odrážka Troponin - pozitivní pacienti jsou v riziku vážných komplikací a mají být agresivně léčeni. 

 

ÚVOD

AIM a NAP jsou součástí spektra nemocí popisovaných jako akutní koronární syndrom - společné pro ně je erodovaný nebo prasklý ateromatózní plát. EKG obraz je: infarkt s elevací ST segmentů, infarkt a NAP s depresí ST a  nediagnostické změny segmentu ST a T vlny. Většina pacientů s elevací ST vyvine QIM. Jenom menšina pacientů s ischemickou bolestí na hrudi bez ST elevací vyvine QIM. U nich jde eventuálně o NAP nebo nonQ IM. Akutní koronární syndrom je příčina náhlé srdeční smrti u většiny dospělých pacientů.

Hlavní cíle léčby ACS jsou

Odrážka redukce rozsahu nekrózy u probíhajícího infarktu).
Odrážka prevence hlavních nežádoucích komplikací (smrt, potřebu urgentní revaskularizace a další IM).
Odrážka Včasná defibrilace pokud dojde k KF (komor. fibrilaci).

Pathogenese

.....

typický ACS je způsoben rupturou na lipidy bohatého plátu s tenkým krytem. Většina těchto plátů není hemodynamicky významná před rupturou. Ruptura je podporována zánětlivým procesem subendotelu. Stupeň a trvání okluze, přítomnost kolaterál determinují další rozvoj infarktu.

Po ruptuře plátu (nebo jen erosi) pokryje povrch monolayer destiček (adhese). Následuje další zmnožování destiček (agregace) a jejich aktivování. Fibrinogen slepuje destičky a koagulační systém je dále aktivován vznikem thrombinu. Částečně obturující trombus způsobí symptomy ischemie. V tomto stadiu je trombus na destičky bohatý. Léčba protidestičkovými léky (GP IIb/IIIa receptor inhibitor, aspirin) je v tomto stadiu lékem volby. Fibrinolytika v tomto stadiu nejsou indikována a paradoxně mohou vést k zhoršení okluse uvolněním trombinu vázeného na trombus což dále aktivuje destičky. Trombus, který intermitentně uzavírá cévu distálně způsobí nekrózu myocytů v postiženém povodí - obraz nonQ IM. Zvětšování trombu a mikroembolizace do periferie postižené tepny způsobí elevaci TROPONINU. Mikrovaskulární dysfunkce je dalším faktorem ovlivňujícím dysfunkci myokardu u pacientů s ACS. Pacienti s takovýmto trombem jsou v největším riziku progrese nemoci do IM. tento proces je nazýván minimální lézí myokardu. Jiným mechanizmem vedoucím k ischemii a minimální nekróze je intermitentní dynamický uzávěr a spasmus v místě trombu. Uzavírá - li trombus koronární tepnu delší dobu, vyvine se QIM. Trombus působící QIM je bohatý na trombin a fibrin. Tito pacienti mají být léčeni fibrinolýzou nebo PCI (CABG), které mohou zmenšit rozsah IM jsou li provedeny dostatečně brzy v průběhu nemoci.

Přednemocniční péče

Polovina (52%) z těch, kteří zemřou, zemřou ještě v přednemocniční fázi. (Dalších 19% první den, dalších 8% do 48 hodin a dalších 21% do 30.dne). U nich rytmus je většinou bezpulsová KT a KF. Největší riziko této rytmové poruchy je v prvních 4 hodinách od začátku příznaků. Tato primární KT/KF přichází u 4 - 18% pacientů s infarktem. Po přijetí pacienta do nemocnice je incidence KT/KF asi 5%. V éře reperfúze se riziko KT/VF snižuje. Fibrinolýza snižuje toto riziko během prvních 3 hodin. Výskyt této poruchy rytmu nepredikuje úspěšnost fibrinolýzy. VF zhoršuje nemocniční úmrtnost a výskyt komplikací ale zdá se, že nezvyšuje dlouhodobou mortalitu.

...všechna vozidla ZS, která se zúčastňují péče o koronární příhody mají mít defibrilátor a posádku schopnou jej ovládat....Všichni určení pracovníci (responders) nemocnic a ZS mají být cvičeni v použití defibrilátoru.

Automatické externí defibrilátory jsou užívány s minimálním tréningem vybranými osobami (first responders). Jejich užití je cestou k tomu, aby byla defibrilace časná (do 5 minut). Mají být k disposici co nejširšímu okruhu laiků, kteří by byli schopni je užít . V ideálním případě má mít záchranný systém tolik trénovaných a vybavených záchranářů, že kdekoliv v místě působnosti systému je oběť náhlé srdeční smrti dostižena do 5 minut. Každá ambulance, která dopravuje kardiaky má být vybavena defibrilátorem a vyškolenou obsluhou. Jestliže dojde k KF a ihned je dostupný defibrilátor, většina pacientů přežije. 

Jakmile pacient s ACS dosáhne nemocnice, riziko náhlé srdeční smrti dramaticky poklesne. To je způsobeno kombinací časné reperfúze, podání beta-blokátorů a dalších přídatných prostředků reperfúzní éry. Smrt během tohoto období způsobují KF, selhání levé KS s městnáním a kardiogenním šokem, reokluse s extenzí infarktu a nebo mechanická komplikace - strukturální poškození a srdeční ruptura. Omezení velikosti infarktu, stabilizace funkce levé KS a léčení arytmií jsou proto cíle léčení v této etapě.

Výchova pacientů a odklady léčby.

Opoždění léčby je možno sledovat v těchto 3 etapách: interval od začátku příznaků do rozpoznání příhody pacientem, dále přednemocniční transport a pak během procedur po dosažení nemocnice. V nemocnici zdržení nastává v intervalu dveře - EKG (door - data), od získání EKG do rozhodnutí (data to decision) a od rozhodnutí do podání léku (decision to drug). Transport do nemocnice představuje jen 5% z celkové průměrné doby zdržení. Nejdelší je čas pacientova rozhodnutí - od začátku příznaků uplynou průměrně hodiny po volání ZS. (Ilustrace zajímavou statistikou). Výchova pacientů je proto zásadní pro včasné zahájení léčby.

Přednemocniční fibrinolýza

Jednoznačně je prokázáno, že přednemocniční fibrinolýza zlepšuje prognózu: vede totiž ke zkrácení času od začátku příznaků k zahájení léčby. Fibrinolýza snižuje také riziko maligní arytmie v prvních 3 hodinách. Nyní se má za to, že pokud transport do zařízení, které je schopné poskytnout výhodnější alternativu - tj. PTCA - je delší, než 90 minut (USA) nebo 30minut (Evropa) má být fibrinolýza pacientovi podána přednemocničně (také v případě, že předpokládaný čas dveře - jehla v nemocnici je delší, než 60 minut).  Většina záchranných systému by se však měla zaměřit na rychlou odpověď, rozpoznání a transport.

Tabulka: význam časových intervalů pro rozhodování o intervenci u AIM:

čas bolest-EKG čas EKG - PTCA<30' čas EKG - PTCA 30-60' čas EKG - PTCA>60'
pod 3 hod PTCA TL nebo PTCA

TL

(formulář zde)

3 - 12 hod PTCA PTCA PTCA
nad 12 hod PTCA ? PTCA? PTCA?
pozn: TL=trombolýza!    

Přednemocniční EKG

provedení přednemocničního EKG a jeho transmise do přijímajícího zařízení urychluje péči o pacienty s AIM. Podle mnoha studií je možné získat kvalitní záznam asi v 85% případů bolestí na hrudi, průměrné zdržení je kolem 4 minut. Mimo jiné bylo mnoha studiemi prokázáno zkrácení intervalu od počátku potíží do rekanalizační léčby získáváním 12 svodového EKG v přednemocniční fázi. Úspora času v těchto studiích byla mezi 20 a 55 minutami. Doporučení je, aby všechny systémy měly vozy vybavené zařízením k záznamu a přenosu 12 svodového EKG.  Souhrnně - je - li 12 svod EKG získáno přednemocničně a přeneseno k rukám přijímajícího lékaře je vyhlídka pacienta se známkami AIM zlepšena. ( Mortalita v nemocnici byla 8% u pacientů, kterým bylo přeneseno EKG získané před přijetím - a 12% u těch, kde bylo postupováno "obvykleji" t.j. EKG bylo pořízeno až v nemocnici.)

 

AIM přední stěny: hyperakutní T v předních svodech a elevace ST: elevace nejsou sice konvexní ve většině svodů, ale ve svodech V1 a aVL ano. v protějších svodech jsou deprese což potvrzuje diagnózu. (dáno pro ilustraci pojmu hyperakutní T vlny. Jde o EKG pacienta po resuscitaci - příčinou byla komorová fibrilace.)

zdroj: http://master.emedicine.com/email/ecg6.html

 

Stratifikace rizika podle EKG - nejlépe znázorní obrázek.

Kardiogenní šok

PCI je lepší, než fibrinolýza. Agresivní léčba včetně balónkové kontrapulzace dává lepší vyhlídky. Dokonce je lepší, dá - li se přednost revaskularizaci ještě před stabilizací stavu pacienta. Perkutánní angioplastika je doporučení třídy I pro pacienty se šokem pod 75 let věku.

Tito pacienti mají být transportováni do zařízení, které je schopno provést katetrizaci srdce a rychlou revaskularizaci: (pro pacienty pod 75 let věku doporučení třídy I)

vysoce rizikoví
těžká levostranná nedostatečnost
plicní městnání
puls nad 100 + STK pod 100
pacienti s KI fibrinolýzy (třída dop. IIa)

 

Kyslík

Mají dostat od počátku všichni pacienti s akutním koronárním syndromem (pokračování v aplikaci je pak otázkou saturace a dalších klinických ukazatelů - selhávání apod.)

Nitroglycerin

Pokud není syst. ST pod 90 mmHg, mají dostat všichni s bolestí ischemického typu (nebo podezřením). Opakovat 2x během 5 minut. (Sublinguálně nebo spray). Vyhnout se NTG je třeba také v případě extrémní bradykardie (pod 50) nebo tachykardie. Extrémní opatrnosti je třeba při IM pravé komory1), pokud jsou při této DG vůbec zvažovány nitráty!!!

Morphin

Má být podán každému s bolestí 2-4 mg á 5 min do vymizení potíží - pokud bolest nereaguje na nitráty.  (má příznivé hemodynamické účinky - venodilatace). U pacientů s hypovolémií je třeba užít jiný lék. Pokud dojde k poklesu tlaku, vhodná je infuze F 1/1 a zvýšení DK. Ke kontrole bolesti je možné užít též beta blokátory (s ohledem na kontraindikace, ovšem).

Aspirin

Všichni s akutním koronárním syndromem - 160 - 325mg. Relativní KI: vřed žaludeční a astma. Alternativa k iv aplikaci je čípek.

 

Další léky:

Odrážka Heparin: 

AIM s elevací ST:

Třída doporučení I : všichni pacienti podstupující perkutánní angioplastiku.

Třída doporučení IIa: selektivní fibrinolytika. Pacienti léčení neselektivními fibrinolytiky(streptokináza, APSAC), kteří nejsou ve zvýšeném riziku embolizace ( nemají velký přední IM, fibrilaci síní, trombus v LK, embolickou příhodu v anamnéze).
Třída doporučení IIb: s.c. aplikace 7500 2x denně jako prevence plicní embolizace. Zejména pokud je srdeční selhávání.
Třída doporučení III: rutinně podávaný heparin během 6 hodin pacientům, kteří jsou léčení neselektivním fibrinolytikem.

 

Heparin a ST segment deprese, nonQ IM, nestabilní AP

iv. heparin 3-5 dní je standard pro vysoce rizikové pacienty a některé pacienty se středním rizikem. ACC/AHA practice guidelines doporučují léčbu v trvání 48 hodin a pak individuální přístup.
nízkomolekulární heparin (LMWH) je přijatelná alternativa i.v. nefracionovanému (UFH). 
UFH je doporučen pro kombinaci k IIa/IIIb inhibitorům (do výsledků dalších studií, které by podpořily LMWH).
Všichni pacienti s nestabilní AP musí dostat 325mg aspirinu denně.

.Proto, aby byl zredukován výskyt intracerebrálního krvácení (hlavní a nejzávažnější riziko léčby) byly zredukovány doporučené dávky heparinu: Bolus 60 j/kg následováno infuzí 12 j/kg za hodinu. (max. bolus 4000 j a max. 1000 j /hod u pacienta přes 70kg). za optimum  je považováno aPTT 50 - 70sec. 

Odrážka

Beta blokátory...Během prvních 12 hodin má být započata léčba beta blokátorem. Pokud nejsou přítomny kontraindikace. Podání přednostně iv. Podání m.j. vhodné u rekurentní nebo protrahované ischemie. Přídatný efekt k léčbě morfiem. Kontrola odpovědi komor při síňové fibrilaci. Použití u non Q IM je kontroverzní.

Odrážka

Antagonisté calciových kanálů - v současnosti jen pro pacienty, kteří nemohou být léčeni beta blokátory. Jejich podání není provázeno zlepšením výsledků. (Zhoršují výsledky, pokud je přítomno srdeční selhávání nebo dysfunkce LK). 

Odrážka

ACE inhibitory - 2 strategie v současnosti doporučované:

  1. všichni pacienti s AIM s následným vyšetřením během 4-6 týdnů - a pokračování v léčbě u pacientů s nízkou ejekční frakcí. (Třída doporučení IIa)

  2. selektivní podání pacientům vysoce rizikovým se známkami srdečního selhávání a s rozsáhlým AIM. ((Třída doporučení I). ACEI mají být podány časně během prvních dní po IM, je - li pacient stabilizovaný, po reperfúzi. Klinicky významné renální selhání, hypotenze, bilaterální stenóza renálních arterií nebo alergie znamenají kontraindikaci.

Odrážka

Magnesium - zatím nejsou dány směrnice pro rutinní použití, i když možná u rizikových pacientů nevhodných pro fibrinolýzu magnesium je prospěšné.

Odrážka

GIK léčba - glukóza-insulin-draslík - GIK léčba může být užitečná, je snadno aplikovatelná, má minimum vedlejších účinků (2% flebitid). Po provedení vellkých kontrolovaných studií bude možná široce doporučena. Návod například zde http:/medicine.snu.ac.kr/endocrinology/dm-surgery/sld020.htm a komentář z LANCET zde.

Arytmie spojené s ischemií, infarktem a reperfúzí (viz též : European resuscitation council, guidelines 2000 for cardiopulmonary resuscitation and emergency cardiovascular care - an international consensus on science - part VI - p. 136 Arrhytmias and drugs used to treat them) - stručně zde

...rutinní iv. podání betablokátorů pacientům bez hemodynamických nebo jiných kontraindikací je spojeno s redukcí výskytu komorové tachykardie a fibrilace.

...užití lidokainu není podporováno  důkazy. (Ani jako prevence rekurentní komorové fibrilace). 

...agresivně je třeba léčit srdeční selhání, hypoxemii. Magnesium má být udržováno v hodnotách > 2 mEq/l a Kalium > 4 mEq/l.

 poslední úprava: 17.02.2004 

VYSVĚTLIVKY:

*) Třída doporučení I: podloženo rozsáhlými randomizovanými studiemi, postup vždy prospěšný, je nutné jej použít.Třída doporučení IIa: podloženo dobrými důkazy v alespoň jedné kontrolované studii. Užití je silně podporováno důkazy.Třída doporučení IIb: méně nezvratné důkazy. Třída doporučení III: neprospěšné, pravděpodobně nebezpečné.

**) Coronary artery bypass graft surgery

***) acute coronary syndromes

1) infarkt pravé komory: (elevace segmentu ST ve V4R) se může vyskytovat až u 50% pacientů s IM spodní stěny. Klinická manifestace zahrnuje zvýšenou náplň jugulárních žil, Kussmaulovo znamení, různý stupeň hypotenze. Tyto klinické pžíznaky se vyvinou u 10 - 15% pacientů s IM spodní stěny. Plíce jsou bez městnání. U pacienta se spodním IM by měly být provedeny hrudní svody z pravé strany hrudníku. elevace ST segmentu v V4R je sensitivní (90%) a silný prediktor komplikací a mortality. Nemocniční mortalita pacientů s dysfunkcí pravé komory při AIM je 25 - 30%. Rutinně mějí být léčení reperfúzí. Fibrinolytická terapie redukuje výskyt dysfunkce pravé komory. PCI je indikována u pacientů v šoku.

Stanovisko společnosti UM+MK únor 2004

 

další témata na USZSCB: