Arytmie a antiarytmika - volně z European resuscitation council, guidelines 2000 for cardiopulmonary resuscitation and emergency cardiovascular care - an international consensus on science - part VI - p. 136 Arrhytmias and drugs used to treat them + p. 144 Aniarrhytmic Drugs and the arrhytmias they treat

 

 

Léky užívané k ovlivnění tachykardií snižují TK. Pacient proto by měl mít TK takový, aby to dovolilo užití těchto léků. Při hrozivém poklesu tlaku po léku může být nutné provedení neodkladné elektrické kardioverze  k okamžitému ukončení poruchy rytmu.

Lidocain    -  efektivně potlačuje komorové arytmie spojené s akutním ischemií a akutním IM.  Užití k prevenci těchto arytmií je spojeno s vyšší mortalitou a bylo opuštěno. Pro léčení následujících arytmií je Lidocain vždy až druhým nebo dalším lékem volby. Pro všechny existují léky výhodnější:

  1. monomorfní komorová tachykardie s normální funkcí i s porušenou funkcí myokardu.

  2. polymorfní komorová tachykardie s normálním i s prodlouženým QT intervalem.

Adenosin -  Lékem pro supraventrikulární tachykardie - tedy tachykardie s úzkým komplexem a v případě širokých QRS jen pokud je jisté, že jsou supraventrikulárního původu. Může vést k poklesu TK - zejména pokud nedojde k ukončení arytmie. Anginózní bolest je častým, vedlejším účinkem, trvá krátce. Teoretické je riziko bronchospasmu, akcelerace vedení akcesorním vedením a proarytmogenní účinky.

Adenosin blokuje aktivitu sinusového i AV uzlu. Pokud nejde o reentry arytmii na které se podílí AV uzel, arytmie se nezastaví, ale přechodný AV nebo retrográdní blok dovolí někdy určit diagnózu. Sérový poločas do 5 sekund. Doporučen bolus 6 mg během 1-3 sec následováno 20ml F1/1 rychle spláchnout. Pokud se účinek neprojeví, je možné opakování po 1-2 minutách dávka 12mg. Receptor zodpovědný za účinek adenosinu blokují methylxantiny. Naopak dipyridamol efekt zvyšuje. Denervované srdce (po transplantaci) a karbamazepin účinek rovněž zvyšují. Adenosin má být použit jen je li supraventrikulární původ arytmie silně pravděpodobný.

Procainamid - účinný pro široké spektrum arytmií včetně komorových, supraventrikulární arytmii ukončí pro svou schopnost alterovat  akcesorní vedení.

Amiodaron i.v. -  lék s účinkem na Na, K, Ca kanál, má alfa i beta lytické účinky.  Indikace:

Odrážka

kontrola frekvence komor při rychlé předsíňové arytmii u pacientů s těžkou poruchou funkce levé komory pokud je digitalis neefektivní (Třída IIb).

Odrážka

je doporučen po defibrilaci a adrenalinu při persistující komorové tachykardii nebo komorové fibrilaci (Třída IIb).

také je efektivní při léčbě supraventrikulární tachykardie (alteruje akcesorní vedení). (Třída IIa pokud je srdeční funkce neporušená  Třída IIb pokud je porušená**)). Amiodaron je zde lékem volby (pokud se jako neúčinný ukáže Adenosin), je - li porušená funkce levé komory (ejekční frakce je pod 40%) nebo pokud jsou příznaky kongestivního srdečního selhávání. Je efektivní v léčbě oběhově nestabilní komorové tachykardie a komorové fibrilace. Procainamid a Amiodaron mají negativní inotropní efekt a způsobují vasodilataci, to může vést k oběhové destabilizaci. Tyto efekty jsou na dávce závislé. I.v. Amiodaron je lépe hemodynamicky tolerován, než procainamid.

i.v. sotalol, i.v. propafenon, i.v. flecainid jsou také efektivní při léčbě supraventrik. tachykardie, tyto Ic látky ( klasifikace Vaughn -Williams) jsou spojeny s větší mortalitou u pacientů s ischemickou chorobou srdceční. Tyto látky nemají být u těchto pacientů užívány.

 

Empirická léčba tachykardie se širokými komplexy: 

  1. elektrická kardioverze 

  2. procainamid

  3. amiodaron

Hemodynamicky stabilní komorová tachykardie - monomorfní

  1. elektrická kardioverze

  2. I.v procainamid (třída IIa)

  3. I.v sotalol (třída IIa)

  4. I.v amiodaron (třída IIb)

Hemodynamicky stabilní komorová tachykardie - polymorfní

(bývá nepravidelný rytmus, hemodynamicky nestabilní a rychleji "degeneruje" do fibrilace komor)

(bude pokračováno)

*)tachykardie s prolongovaným QRS nebo QRST intervalem jsou v američtině označovány za "wide" v angličtině "broad".

   **) Třída doporučení I: podloženo rozsáhlými randomizovanými studiemi, postup vždy prospěšný, je nutné jej použít.Třída doporučení IIa: podloženo dobrými důkazy v alespoň jedné kontrolované studii. Užití je silně podporováno důkazy.Třída doporučení IIb: méně nezvratné důkazy. Třída doporučení III: neprospěšné, pravděpodobně nebezpečné.

 

Klasifikace: hemodynamicky stabilní tachykardie se širokými komplexy:

  1. Komorová tachykardie

  2. supraventrikulární tachykardie s aberantním vedením v komorách

    1. sinusová tachykardie

    2. předsíňová (atrial) tachykardie (ectopic or reentrant)

    3. síňový flutter s fixovaným AV blokem

    4. AV nodální reentry tachykardie

    5. junkční tachykardie

     

další témata na USZSCB: