Informace o vysoce nebezpečných nákazách

(kategorie A podle CDC-další kategorie zde)

Další doporučení a METODICKÝ NÁVOD - VYSOCE NEBEZPEČNÉ NÁKAZY - Jihočeský kraj

JAK POSTUPOVAT?

 

CDC klasifikuje organismy, které je možné použít pro účely bioterorismu, do kategorií:  A (nejhorší), B a C.

Kategorie A:

  • snadno šiřitelná mezilidským kontaktem.
  • Vysoká mortalita a velký dopad na veřejné zdraví.
  • Může působit ve společnosti neklid a paniku a negativní sociální dopady.
  • vyžaduje mimořádné prostředky pro udržení připravenosti.

jedná se o tyto nemoci:

anthrax, botulismus, mor, pravé neštovice, tularemie, virové hemorrhagické horečky, (+SARS).  mezinárodní přeprava

Anthrax

Jeho import prostřednictvím neošetřených výrobků s kůže (například) k nám byl popsán, v těchto případech se jednalo o kožní formu. Kožní formu i bez ATB léčby může přežít 80% pacientů. Mezi lidmi vzácně přenosná.

Gastrointestinální forma usmrtí až 25 - 50% postižených. Vzniká po požití spór.

Může být použit jako zbraň, viz USA 2001. Využívá se hlavně schopnosti vyvolat plicní formu. Byl rozesílán v podobě prášku obsahujícím spory a onemocnělo celkem 22 osob. Z nich zemřelo přes dostupnou léčbu 50%. (POZN.:Ve srovnání s v téže době usmrcených při dopravních nehodách jde o číslo opravdu malé).

Mechanizmus plicní formy anthraxu: po vdechnutí jsou spory intracelulárně v makrofázích. Po té co se začnou vyvíjet vegetativní formy bakterií (-> chřipkové příznaky) a množit se, dojde k masivnímu uvolnění cytokinů s fatálním následným poškozením plic.

 

Inkubační doba - od jednoho týdne (u inhalační formy až 42 dní) po infekci.

Pro další informace klikni na obrázek kožní léze - angl.:

 

 

 

 

Botulismus

Požitím toxinu v potravě dojde k ochrnutí svalstva (toxin se váže a následně ničí nervosvalovou ploténku) po inkubační době asi 6 - 36 hodin, je nebezpečí ochrnutí dýchacích svalů.Může být infikováno více osob ze stejného zdroje. Mezilidský přenos není. Typicky nejdříve ochrnou okohybné svaly (pokles víček, dvojité vidění) a pak postupuje obrna distálně. Existuje i terapeutické použití botulotoxinu, je tedy možné jej získat z oficiálních komerčních zdrojů.

Mor

Aerosol z bakteriologické zbraně obsahující Yersinia pestis by napadeným způsobil horečku, kašel, bolesti hrudníku, hemoptýzu, příznaky těžké pneumonie 1-6 dní po expozici. Nemoc se rychle vyvíjí - za 2-4 dny po začátku příznaků může vést k septickému šoku s vysokou smrtností (neléčená morová pneumonie má smrtnost skoro 100%). Nutná je včasná nebo preventivní léčba aminoglykosidem (STM, Gentamycin), nebo tetracykliny nebo některým fluorochinolonem.

(anglicky zde)

 

Pravé neštovice

Jejich původce jako příčina epidemií byl vymýcen, možnost použití k bioterorismu ale bohužel asi stále existuje, virus nebyl zničen z laboratoří. Očkování populací bylo již před lety zastaveno, takže většina lidí je dnes vnímavá. Virus je snadno přenosný mezilidským kontaktem a splňuje všechny požadavky na kategorii A.(je - li ještě každá 10. osoba imunní, nakazí se od každého nemocného 8 - 12 lidí. Kolik celosvětově zemře bude záležet na množství a rychlosti aplikace vakcíny, jejíž zásoby státy ze strategických důvodů tají - u nás prý je zásoba pro očkování celé populace). Nejvíce by asi byly postiženy rozvojové země, to je také důvod, proč by třeba od kajdy nebylo až tak chytré neštovice použít).

SARS je zde

Tularemie

V běžné praxi se setkáme s formou ulceroglandulární - primární vstup je chronicky hnisající třeba malá léze a postiženy jsou mízní uzliny regionální. Léze může být na kůži, tonsile, spojivce. Jak nemoc postupuje zvětšuje se postižení uzlin, které kolikvují a protože bakterie vyžaduje specifickou léčbu (například kombinace TTC + gentamycin) může být dlouho léčena bezúspěšně nevhodnými antibiotiky. Po požití bakterií vzniká nebezpečnější forma gastrointestinální. Pokud by byla Francisella tularensis použita jako zbraň, vhodný se jeví aerosol k vyvolání nebezpečné plicní formy, kterou by mohla být zasažena velká část obyvatelstva. Mezilidský přenos není znám a není tudíž třeba pacienta nějak přísně izolovat. Pro použití jako zbraně je vhodná zejména pro malou infekční dávku, k vyvolání nemoci stačí desítky zárodků.

Virové hemorrhagické horečky

Několik virových onemocnění vyskytujících se v tropech Starého i Nového Světa v malých epidemiích. Některé se přenesou v ohnisku při kontaktu s tělními tekutinami hlodavců, jiné jsou přeneseny krev sajícími členovci. Některé jsou charakterizovány poměrně snadným mezilidským šiřením (přímým kontaktem s tělesnými tekutinami postižených nebo kontaminovanými předměty jako jsou lékařské nástroje, jehly apod.)  a těžkou nemocí - multiorgánovým postižením s nápadným postižením cév a krevní srážlivosti. Jedná se většinou o zoonózy - člověk není přirozeným rezervoárem nemoci. Virus Ebola a Marburg - přirozený hostitel dosud není znám. Obrázek ukazuje prácí na úrovni BSL 4 (bio safety level 4) při práci s viry hemorrhagických horeček.

 

 

datum aktualizace:13.04.2007

další odkazy na literaturu zde

stránka bude dle potřeby průběžně aktualizována.

Další články na http://www.uszscb.cz: