Severe Acute Respiratory Syndrome  -  SARS   (=Těžký akutní respirační syndrom:) 

Místa, kde probíhá přenos nemoci: "Cestovatelská anamnéza" je zásadní při posuzování podezření. Zde je odkaz na WHO stránku s aktuálními doporučeními.

Instrukce jak postupovat při zjišťování, hlášení a léčbě SARS v České republice v postepidemickém období (MZD ČR)

Charakteristika 

     SARS je závažné respirační onemocnění probíhající převážně jako těžká atypická pneumonie, komplikovaná respirační insuficiencí, případně ARDS. Zaznamenané případy vykazují vysokou smrtnost (okolo 8 %). Za původce tohoto syndromu byl potvrzen nový virus z čeledi Coronaviridae, který nebyl dosud u člověka zjištěn. Případná role lidského metapneumoviru (hMPV) v etiopatogenezi onemocnění je zatím nejasná. 

     Onemocnění má podle dosavadních zkušeností relativně vysokou nakažlivost, k přenosu dochází zejména kapénkovou infekcí při kontaktu s nemocnou osobou. Nákaza je možná i kontaktem s tělesnými tekutinami nemocného, zvláště se stolicí, nebo s předměty těmito sekrety kontaminovanými. 

     Ve vysokém riziku infekce je zdravotnický personál, který přichází do kontaktu s nemocnými, pokud striktně nedodržuje opatření protiepidemického režimu. 

  

Definice případů 

     Definice případů jsou založeny na současném pochopení klinických příznaků SARS a dostupných epidemiologických datech, a mohou být revidovány po získání nových informací. Současná definice případů vychází z podkladů Světové zdravotnické organizace (revize z 1. května 2003). V České republice, podobně jako v některých dalších evropských zemích, se skupina „suspektních případů“ rozděluje do dvou podskupin. 

  

1.1. Málo suspektní případ (suspect low case) 

Osoba vykazující po 1.11.2002  anamnézu: 

·      vysoká teplota (>38 st.C) 

a současně 

·      kašel nebo dýchací obtíže 

a současně

·      cestování do postižené oblasti (aktuální seznam zde) během 10 dní před vznikem příznaků (postiženou oblastí se rozumí oblast, ve které se vyskytuje lokální přenos nemoci.

 

1.2. Vysoce suspektní případ (suspect high case) 

Osoba vykazující po 1.11.2002  anamnézu: 

·      vysoká teplota (>38 st.C) 

a současně 

·      kašel nebo dýchací obtíže 

a současně 

·      úzký kontakt s osobou se suspektním či pravděpodobným případem SARS během 10 dní před vznikem příznaků (úzkým kontaktem se rozumí péče nebo soužití se suspektním či pravděpodobným případem SARS nebo kontakt s jeho sekrety z dýchacích cest a/nebo s jinými tělními tekutinami a stolicí) 

 

2. Pravděpodobný případ (probable case) 

·      suspektní případ s rentgenovým průkazem pneumonie nebo syndromem respirační tísně (RDS) bez odpovědi na standardní antimikrobiální léčbu 

nebo 

·      suspektní případ s pozitivním průkazem SARS-koronaviru v nejméně jednom laboratorním vyšetření 

nebo

·      suspektní případ s pitevním nálezem shodným s RDS bez identifikovatelné příčiny 

 

(Poznámka: U případu nesplňujícího definici suspektního či pravděpodobného případu by měly být uváděny pouze jednotlivé klinické příznaky. Úvahy o potenciálním SARS by měly být zvažovány v rámci diferenciální diagnostiky a nikoliv jako hlavní diagnóza.) 

další informace: 

     WHO meeting o epidemiologii   

EVROPA:  Bulharsko, Itálie, Rumunsko, Španělsko, Irsko a Švédsko nehlásilo další případy od dubna, Francie a Německo od 9. 5. 2003.  Británie k 15. 5. potvrdila první případ SARS a oznámila (Health Protection Agency) uzdravení pacienta. Má navíc 3 možné případy SARS a 4 další se vyřazují. 

Nárůst od 12. 5. – 17. 5. 2003: 314 nemocných a 46 exitů, z  toho Čína 196 a 30 exitů,  Taiwan 80 a 15, Hong Kong 27 a 25, Filipíny 2 a 2. Z grafu vyplývá, že v nedostatečně připravených společenstvích může být najednou explozivní výskyt(TAIPEI).

8.5.2003: místa, kde probíhá přenos nákazy : http://www.who.int/csr/sarsareas/2003_05_08/en/ 

Průběh onemocnění:  ZDROJ: http://www.who.int/csr/sars/prospectivestudy/en/index.html

Horečka a pneumonie zpočátku mají tendenci ustupovat ("responded to treatment"). 4. - 18. den nemoci opět vzestup teploty (85% paacientů). Vodnatý průjem (vyvine se u 73% pacientů) - 3. - 15. den. 3. -13. den radiologické zhoršení u 80% pacientů, 45% pacientů jeví respirační zhoršení 5. - 19. den. U 45% pacientů ústup jedněch radiologických změn je provázen vznikem nových ložisek. 20% procent pacientů vyvine ARDS během 3. týdne. Kvantitativní vyšetření RT-PCR u 14ti pacientů (4 s ARDS, 10 bez ARDS) prokazuje zvyšování virové nálože do 10. dne a pak ústup virové nálože na úroveň doby přijetí do nemocnice 15. den. Věk a HBV infekce jsou prediktory vývoje ARDS. Vylučování koronaviru stolicí bylo přítomno a pokračovalo po dobu sledování.

Interpretace: průběh virové nálože a klinického zhoršování svědčí pro účast imunologických dějů na poškození organizmu.

Graf - klinika SARS. Plyne z toho, že když uklidňují, že se pacient lepší - není vyhráno. Zhoršení nastane pravidelně po přechodném zlepšení.

Mění se virus - alespoň tato epidemie by pro to mohla svědčit: nové případy SARS v Cíně - 21.4.2002 ://www.bbc.co.uk

kumulativní počty případů: od 1.11.02 do:

Datum Počet onemocnění Úmrtí Smrtnost%
20.5.2003 7919 662 8%
24.5.2003 8141 696 9%
29.5.2003 8295 750 9%

17.3.2003: 

Příznaky : pacienti Hong-Kong (N=66M, 72F, 69 zdravotničtí pracovníci.) Horečka 100%,  třesavka a/nebo zimnice 73,2%, myalgia 60,9%, kašel a bolesti svalů ve více než 50%. Lymfopenie 69,6%, trombocytopenia 44,8% , LDH 71%, CPK 32%. 

Fatalita: 5 pacientů ze souboru zemřelo, všichni měli i jné závažné zdravotní problémy.  Nezávislé prediktory fatality byly věk, vysoká hodnota LDH, vysoký (absolutní) počet neutrofilů . (zdroj: http://www.nejm.org)

Inkubační doba 2-7 dní. Postižené oblasti: Hong Kong, Vietnam, Guangdong provincie v Číně,Singapur, Thajsko, Kanada, Německo, Švýcarsko.   V nebezpečí nákazy jsou zejména zdravotníci pečující o pacienty nemocné SARS a rodinné kontakty. 

další témata na www.uszscb.cz