Postup při výskytu vysoce nebezpečné nákazy

nebo podezření na ni

Metodické doporučení

 

(vypracováno pracovní skupinou Jč. kraje pro řešení vysoce nebezpečných nákaz)

 

I. V případě výskytu vysoce nebezpečné nákazy (dále jen VNN) nebo podezření na ni je postupováno podle příslušných ustanovení zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, v platném znění a vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 440/2000 Sb., kterou se upravují podmínky předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a hygienické požadavky na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče, v platném znění.

II. Účelem metodického doporučení, dále uvedeného v bodě III., je usměrnit postup lékařů v rámci Jihočeského kraje v případě výskytu VNN nebo podezření na ni, a to s ohledem na ustavení „Výjezdní skupiny Jihočeského kraje pro případ ohlášení podezření na výskyt vysoce nebezpečné nákazy“ (dále jen Výjezdní skupina Jč. kraje) nad rámec povinností stanovených výše uvedenými právními předpisy.

Pro potřebu tohoto dokumentu se VNN rozumí onemocnění s velkou infekciositou, mortalitou a následným závažným celospolečenským dopadem. Tato onemocnění mohou být na naše území zavlečena importem nebo bioterorismem. Importem např. hemoragické horečky (Lassa, Ebola, Marburg a jiné), dále onemocnění způsobená poxviry (opičí neštovice) a novodobě zjištěný SARS. Zavlečení těchto nákaz je reálné, neboť se zvýšila dostupnost všech částí světa a zvýšil se počet občanů navštěvujících oblasti s možným rizikem (jihovýchodní Asie, Jižní Amerika, subsaharská Afrika).

Bioteroristický útok může být zaměřen na šíření varioly, antraxu nebo zneužití toxinů. Způsob použití infekčních agens či toxinů může být rozmanitý, od přímého infikování osob až po kontaminaci životně důležitých komodit.

Poznámka: Další informace o VNN včetně tohoto metodického doporučení jsou dostupné na internetové adrese: www.khscb.cz/urad-ep/ep-napln.htm <http://www.khscb.cz/urad-ep/ep-napln.htm> (metodické doporučení je dále k dispozici na adrese: www.uszscb.cz/vnn-md.htm <http://www.uszscb.cz/vnn-md.htm>).

III. Doporučený postup lékařů v případě výskytu VNN nebo podezření na ni:

1. V rámci vyšetření pacienta s příznaky odpovídajícími klinickému obrazu VNN je nutno zjistit podrobnou cestovní anamnézu pacienta (zjistit místa a charakter pobytu v posledních 21 dnech, způsob ubytování, stravování, dopravy a charakter kontaktů s dalšími osobami).

2. Pacienta se suspektní VNN neprodleně na místě izolovat od ostatních osob (např. v ordinaci) a současně zabezpečit odpovídající ochranu osob aplikací vhodných a dostupných ochranných prostředků, tj. například:

a) U zdravotnického personálu aplikovat:

- polomasku vyhovující minimálně normě ČSN EN 149:2001 FFP2*, v případě nedostupnosti polomasky pak minimálně třívrstvou papírovou ústenku,

(*FFP2 - filtrační polomaska proti částicím s účinností do 12 - ti násobku nejvyšší přípustné koncentrace)

- ochranné brýle nebo štít,

- rukavice.

b) Pacienta zajistit běžnou ochrannou rouškou (ústenkou), lépe polomaskou FFP2* bez ventilku.

Uvedené ochranné prostředky si lze zajistit u odborných firem poskytujících speciální ochranné pomůcky a prostředky. Přehled některých firem je dostupný např. na internetu (-www.seznam.cz - Firmy Hledej (heslo: prodej <http://www.seznam.cz - Firmy Hledej (heslo: prodej> ochranných prostředků).

 

 

 

 

 

3. Výskyt VNN nebo podezření na její výskyt neprodleně ohlásit na operační středisko Územního střediska záchranné služby České Budějovice prostřednictvím tísňového volání čísla 155. Operačnímu středisku musí být sděleny veškeré potřebné informace (zejména klinický stav pacienta, cestovní anamnéza a základní zhodnocení epidemiolog. situace).

Na základě těchto informací bude volající lékař zpětně telefonicky kontaktován operačním střediskem zdravotnické záchranné služby za účelem ověření informací a následně i epidemiologem Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích (dále jen KHS Jč. kraje), který lékaři upřesní další postup a oznámí mu případný zásah Výjezdní skupiny Jč. kraje v ohnisku nákazy - tj. v ordinaci ohlašujícího lékaře. Vedoucím skupiny je epidemiolog KHS Jč. kraje, členem skupiny je infektolog Nemocnice České Budějovice a.s. a součástí skupiny je i posádka sanitního vozu rychlé lékařské pomoci Územního střediska záchranné služby (ÚSZS) Č. Budějovice.

4. Do doby vydání dalších pokynů ze strany epidemiologa KHS Jč. kraje a případného příjezdu Výjezdní skupiny Jč. kraje je nutno lékařem zabezpečit zejména tato protiepidemická a jiná opatření:

4.1 Sledovat vitální funkce pacienta a poskytovat mu odpovídající lékařskou péči.

4.2 Zamezit vstupu dalších osob do prostoru zdravotnického zařízení (čekárna, ordinace apod.) a prostory dostatečně větrat.

4.3 Osoby, které byly ve styku s pacientem (tzv. osoby v blízkém kontaktu) izolovat dle místních možností a upozornit je na možnost uložení karanténních opatření.

4.4 Dle možností vyhotovit seznam osob v blízkém kontaktu a tento předat po příjezdu Výjezdní skupiny Jč. kraje epidemiologovi KHS Jč. kraje.

4.5 Připravit pacienta k případnému převozu na izolaci do příslušného zdravotnického zařízení (vysvětlit důvody převozu k izolaci, pacienta vhodně uklidnit pro případ jeho převozu ve speciálním transportním lůžku, tzv. biovaku).

4.6 Pro potřeby epidemiologa KHS Jč. kraje připravit stručnou informaci o stavu pacienta a o dosud provedených opatřeních.

5. Další postup a nezbytná opatření k řešení situace budou na místě upřesněny epidemiologem KHS Jč. kraje po příjezdu výše uvedené Výjezdní skupiny Jč. kraje.

Půjde zejména o uložení karantény osobám v blízkém kontaktu s pacientem, o úpravy provozního režimu v místě zásahu a o pokyny k zajištění desinfekce.

6. Definitivní rozsah protiepidemických opatření a dobu jejich trvání na základě posouzení epidemiologa KHS Jč. kraje ukládá orgán ochrany veřejného zdraví. Karanténa trvá po dobu maximální inkubační doby od posledního kontaktu s případem nebo po dobu jeho případného vyřazení.

 

 

V Českých Budějovicích 1.7.2004

Za členy pracovní skupiny Jč. kraje pro řešení VNN:

MUDr. Jitka Luňáčková MUDr. Václav Chmelík MUDr. Jan Tuček MUDr. Ota Mach

vedoucí epidemiologického primář infekčního oddělení ředitel ÚSZS předsedající odboru KHS Jč. kraje Nemocnice Č. Budějovice a.s. Č. Budějovice Krajské rady ČLK