Metodický návod

k epidemiologickým opatřením v ohnisku invazivního meningokokového onemocnění

 Věstník MZ ČR ze dne 25.2.1994

Ministerstvo zdravotnictví České republiky vydává podle par.70 odst. 1 písm. c) zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů ke sjednoceni postupu hygienické služby při epidemiologických opatřeních v ohnisku invazivního meningokokového onemocnění na území České republiky tento metodický návod:

 

Čl. 1

(1) Protiepidemická opatření se provádějí při výskytu či na základě podezření výskytu u všech jnvazivních meningokokových onemocnění: meningokoková meningitis, meningokokcemie, Waterhouse-Friedrichsenův syndrom. Při nálezu N. meningitidis u jiných onemocnění či ve zdravé populaci se protiepidemická opatření neprovádějí.

(2) Epidemiolog průběžně hodnotí výskyt invazivního meningokokového, onemocnění ve svém regionu: počet onemocnění, specifickou nemocnost podle věku, eventuální epidemiologické souvislosti mezi onemocněními, sérologickou skupinu N. meningitidis  působící invazivní onemocnění.

(3) Pii sporadickém výskytu invazivního meningokokového onemocnění se zajišťuje u kontaktů lékařský dohled, omezení námahy, cílená a včasná protektivní chemoterapie. Vyšetření nasopharyngeálních a laryngeálních výtěrů.

(4) Při zvýšeném výskytu invazivních meningokokových onemocnění oproti dlouhodobým normálním hodnotám se zajišťuje u kontaktů lékařský dohled, omezení námahy. Cílená a včasná protektivní chemoterapie, vyšetření nasopharyngeálnich a laryngeálních výtěrů. Navíc epidemiolog zajistí snížení expozice infekci a při prevalenci sérologické skupiny na niž je dostupná polysacharidová meningokoková vakcína (A,C,Y a W135) rozhodne o epidemiologické indikaci cílené vakcinace. 0 vzniku mimořádné epidemiologické situace informuje epidemiolog cestou "emergency hlášení" Národni referenční laboratoř (dále jen "NRL") pro meningokolové nákazy Státního zdravotního ústavu (dále jen "SZU"), která informuje hlavního hygienika ČR. Nejpozději měsíc po ukončení mimořádné epidemiologické situace podá epidemiolog závěrečnou zprávu vedoucímu Centra epidemiologie a mikrobiologie SZÚ.

 

 

ČL 2

Lékařsky dohled u kontaktů po dobu jednoho týdne

(l) U osob, které přišly do styku s nemocným, se zajišťuje lékařský dohled, který se provádí ihned po zjištěni kontaktů a dále podle možnosti denně po dobu jednoho týdne od posledního styku s nemocným. U kontaktů lékař pátrá po příznacích suspektního meningokokového onemocnění: meningeálních příznacích, febrilních stavech, bolestech hlavy, exantému, zvracení, příznacích respiračního onemocnění. Při lékařském dohledu je nutné zvláště věnovat pozornost osobám v úzkém kontaktu s nemocným (v rodinách, v internátech) a tzv. rizikovým kontaktům: osoby do jednoho roku, adolescenti a osoby nad 65 roků věku. osoby u nichž je známu imunodeficience, osoby po předchozím respiračním onemocněni, osoby zeslabené jinou chorobou.

(2) U rizikových kontaktů a při zjištění příznaků suspektniho onemocnění u ostatnich kontaktů je ihned zahájena protektivní chemoterapie, před níž je dle možností zajištěno odebrání klinického materiálu na průkaz N. meningitidis - podle charakteru příznaků: výtěry laryngu a nasopharyngu, hemokultura. Antibiotika (dále ATB) jsou podána ihned všem rizikovým kontaktům a při zjištění příznaků suspektního onemocnění; nečeká se na výsledek kultivace. Pouhý průkaz N. meningitidis. není podkladem pro zahájení aplikace ATB

 

 

Čl 3

Omezení námahy u kontaktů po dobu jednoho týdne

Epidemiolog zajistí poučení kontaktů o riziku zvýšené fyzické zátěže pro prognózu případného onemocnění a doporučí její omezení po dobu jednoho týdne od posledního styku s nemocným, zvláště v kolektivech či profesích, kde zvýšená fyzická zátěž běžně přichází v úvahu (například učňovské kolektivy, sportovní kolektivy, vojenské kolektivy).

 

Čl. 4

Protektivní chemoterapie

(l) Protektivní chemoterapii je nutno aplikovat včas a cíleně. Proto epidelmiolog zajisti epidemiologické šetření v ohnisku onemocnéní ihned po zjištění primárního (i suspektního) případu. Již při tomto epidemiologickém šetření je třeba určit, zda jsou mezi kontakty osoby, u nichž je aplikace ATB nutná, tj. rizikové kontakty či suspektní další meningokokové onemocněni (viz výše) a tuto aplikaci doporučit či zajistit ihned. Během lékařského dohledu po dobu jednoho týdne od posledního styku s nemocným lékař zjišťuje další eventuelní kontakty, u nichž vzniká indikace k okamžitému zahájení protektivní chemoterapie. Podle závažnosti klinického stavu kontaktů zajistí lékař jejich hospitalizaci na infekčním oddělení, případně i jinde.

(2) V České republice je k cílené protektivní chemoterapii doporučen V-penicilin (dále V-PNC) perorálně v terapeutických dávkách po dobu jednoho týdne, vzhledem k dobré citlivosti N. meningitidis na penicilin. U malých dětí lze alternativně použít ampicilin v terapeutických dávkách,  při alergii na PNC dostupné antibiotikum,  jak je běžné v terapeutické praxi.

(3) Rifampicin či minocyklin nejsou v České republice doporučeny vzhledem k řadě výrazných vedlejších účinků a rychlému vzniku resistence vůči nim. Navíc Rifampicin je v České republice vyhrazen pro jiné použití. Sulfonamidy jsou pro chemoprofylaxi použitelné pouze po předchozím testování N. meningitidis (což oddaluje včasnost aplikace)  vzhledem k možnosti výskytu sulfonamidresistentních kmenů.

 

 

ČL 5

Vyšetření nasopharyngeálnich a laryngeálních výtěrů u kontaktů

(l) Vyšetřeni nasopharynge6lních a laryngeálních výtěrů u kontaktů zajišťuje epidemiolog při prvním epidemiologickém šetření v ohnisku onemocnění posdle “standardní metodiky laboratorní diagnostiky nákaz vyvolaných Neisseria meningitidis” Určení serologických-skupin se provádí v mikrobiologické laboratoři; určení serotypů a subtypů provádí NRI. pro meningokokové nákazy SZU.

(2) Výsledky mikrobiologického vyšetření nasopharyngeálních a laryngeálnich výtěrů kontaktů informují o procentu výskytu N.meningitidis v ohnisku onemocněni ;a o antigenních vlastnostech kmene od nemocného a od kontaktů. Při vysokém procentu nálezů N.meningitidis v ohnisku, zejména v početnějších kolektivech, by měla být konzultována NRL pro meningokokové nákazy SZÚ, která doporučí další postup.

 

 

Čl. 6

Snížení expozice infekci

Při zvýšeném výskytu invazivního meningokokového onemocnění epidemiolog zajistí omezení akcí, při nichž se shromažďuje více lidí v uzavřených prostorách na nezbytně nutnou míru, v závislosti na vývoji epidemiologické situace.

 

 

Čl. 7

Cílená vakcinace

(l) Polysacharidová meningokoková vakcína (A, C, Y, W135; monovakcína. bivakcina či různé kombinace) není aplikována rutinně ani masově. 0 zahájeni cílené vakcinace rozhodne příslušný epidemiolog na základě epidemiologické indikace. O svém rozhodnutí, které by mělo být konzultováno s NRL pro meningokokové nákazy, informuje Okresního hygienika, okresni úřad a NRL pro meningokokové nákazy. Ve výjimečné epidemiologické situaci je doporučeno včasné zahájení cílené vakcinace (do tři týdnů od zjištění epidemiologické indikace vakcinace).

(2)Cílenost vakcinace je antigenní, věková a místní. Cílená vakcinace prováděná místně musí být v souladu s celostátní vakcinačni strategií. Do očkovacího průkazu  a zdravotního záznamu očkovance je proveden záznam o očkování meningokokovou vakcínou.

(3) Vakcinace kontaktů v ohnisku invazivního meningokokového onemocnění není doporučována. vzhledem ke krátké inkubační době onemocnění a vzniku ochranných protilátek nejdříve až od druhého týdne po vakcinaci.

 

 

Čl. 8

.

Řízení a provádění opatření proti přenosným nemocem

Kdo řídí, ukládá a provádí opatření proti přenosným nemocem, stanoví právní předpisy.

zpět meningokoková sepse

MUDr, Luděk Rubáš

Ministr zdravotnictví ČR